Egzamin sędziowski 2026

Egzamin sędziowski 2026

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/paragraph-a-book-law-laws-read-192561/

Choć trwają wakacje, niektórzy - małymi krokami - rozpoczynają przygotowania do egzaminu sędziowskiego.

Kiedy odbędzie się egzamin sędziowski w 2026 roku?

Na oficjalnej stronie KSSiP opublikowano ważny komunikat podający termin, w którym odbędzie się egzamin sędziowski w 2026 roku. Zgodnie z obwieszczeniem, Minister Sprawiedliwości  zarządzeniem z dnia 2 lipca 2025 r. w sprawie wyznaczenia terminu przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego w 2026 r.  wyznaczył termin przeprowadzenia części pisemnej egzaminu sędziowskiego w 2026 r. w dniach:

- 3 lutego 2026 r. - część pisemna z prawa karnego
oraz
- 4 lutego 2026 r. - część pisemna z prawa cywilnego.

Przebieg egzaminu sędziowskiego

Egzamin sędziowski składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Warunkiem zdania egzaminu sędziowskiego jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.

>> Czytam też: Jak przebiega egzamin sędziowski?

Ile osób przystąpiło do egzaminu sędziowskiego w 2025 roku?

Jak podaje Krajowa Rada Sądownictwa i Prokuratury, egzamin sędziowski zdawało w ubuegłym roku 258 osób spośród 260 dopuszczonych. Wśród zdających było 177 aplikantów XIII rocznika aplikacji sędziowskiej, 51 aplikantów IV rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz 30 aplikantów z poprzednich roczników.  

Pierwsza część egzaminu pisemnego polegała na sporządzeniu orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie karnej. Zdający sporządzali uzasadnienie na formularzu. Przedmiotem sprawy było naruszenie nietykalności i znieważenie obcokrajowców, zakwalifikowane również jako czyn o charakterze chuligańskim, kradzież telefonu komórkowego oraz niezatrzymanie do kontroli przez sprawcę oddalającego się z miejsca zdarzenia pojazdem pomimo sygnałów dawanych przez jadących za nim policjantów. W drugim dniu egzaminowani sporządzali natomiast projekt orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie cywilnej. Sprawa dotyczyła stwierdzenia nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie.

>> Czytam też: Egzamin sędziowski i prokuratorski 2025: Podsumowanie części pisemnej

 

Źródło:

Komunikat, https://www.kssip.gov.pl/?q=node/9762

Komunikat, https://www.kssip.gov.pl/node/9934

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej