Meta, właściciel platform Facebook i Instagram, znów ma kłopoty. Komisja Europejska wszczęła kolejne postępowanie.
Komisja Europejska zdecydowała o wszczęsciu postępowania, które ma ustalić, czy Meta, dostawca platform Facebook i Instagram, mógł naruszyć akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych z ochroną małoletnich. Komisję niepokoją nie tylko metody weryfikacji wieku, wprowadzone przez Meta, ale również obawia się ona, że Facebook i Instagram mogą - za pomocą stosowanych algorytmów - stymulować proces uzależnienia dzieci od SM. Wszczęcie postępowania opiera się natomiast na wstępnej analizie sprawozdania z oceny ryzyka przesłanego przez Meta na polecenie KE we wrześniu 2023 r.
Jak informuje KE, postępowanie dotyczyć będzie analizy, czy Meta przestrzega zobowiązań narzuconych przez akt o usługach cyfrowych (DSA) w zakresie oceny i ograniczania ryzyka związanego z projektowaniem interfejsów internetowych plaform Facebook i Instagram, które mogą wykorzystywać słabości i brak doświadczenia małoletnich. Dokonywanie powyższej oceny jest konieczne w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom dla dobra dziecka - tj. jego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Dodatkowo KE chce zbadać, czy Meta stosuje dostateczne środki zabezpieczające małoletnich przed dostępem do nieodpowiednich ze względu na wiek treści, a w szczególności, czy narzędzia służące weryfikacji wieku stosowane przez Meta spełniają kryterium proporcjonalności i skuteczności. Ponadto Komisja chce zbadać, czy właściciel platform Facebook i Instagram zapewnia właściwy poziom prywatności, bezpieczeństwa i ochrony małoletnich.
Jeżeli uchybienia, o które podejrzewana jest Meta zostaną udowodnione, stanowić będą naruszenie art. 28, 34 i 35 aktu o usługach cyfrowych (DSA).
Warto również przypomnieć, że pod koniec kwietnia Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie przeciwko Meta, które także dotyczy platform Facebook i Instagram, w zakresie wprowadzającej w błąd reklamy, treści politycznych, mechanizmów zgłaszania i działania, dostępu naukowców do danych, a także w sprawie niedostępności skutecznego dyskursu obywatelskiego osób trzecich w czasie rzeczywistym i narzędzia monitorowania wyborów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie można bowiem zapominać, że na mocy aktu o usługach cyfrowych (DSA), zarówno Facebook jak i Instagram zostały uznane za bardzo duże platformy cyfrowe, co wiąże się z koniecznością wypełnienia szeregu wymogów prawnych określonych przez ten akt prawny.
>> Czytaj też: Prowadzisz firmę w Internecie? Poznaj obowiązki, jakie nakłada DSA
Źródło:
Commission opens formal proceedings against Facebook and Instagram under the Digital Services Act, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_2373
DSA: Very large online platforms and search engines, https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/dsa-vlops
Komunikat, https://poland.representation.ec.europa.eu/news/facebook-i-instagram-moga-uzaleznic-ke-sprawdza-2024-05-17_en?prefLang=mt
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem w praktyce
2024-06-25 10:14Przepadek pojazdu będzie tylko fakultatywny
2024-04-25 07:30Uznanie roszczenia w formie umowy na przykładach
2023-01-04 19:04UODO skontrolował e-TOLL w zakresie przetwarzania danych
2023-04-03 13:00Istota przestępstwa o charakterze chuligańskim
2024-06-01 16:42Zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej
2023-09-25 18:31Wniosek o uchylenie mandatu karnego
2023-06-26 08:20Facebook i Instagram pod lupą Komisji Europejskiej
2024-05-23 19:00