Jak długo może trwać umowa o pracę na okres próbny?

Jak długo może trwać umowa o pracę na okres próbny?

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/home-office-pc-computer-1207834/

Prawodawca ustanawia okresy próbne równe 1 miesiącowi, 2 miesiącom oraz 3 miesiącom. W określonych sytuacjach okres ten może także przekroczyć 3 miesiące.

Trzymiesięczny okres próbny jest regułą ogólną…

…od której przewidziano wyjątki. W świetle art. 25 § 2 k.p. umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia na danym stanowisku (zob. fragment przepisu poniżej). W praktyce najdłuższy okres próbny dotyczy przypadków, w których strony docelowo planują zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony, ewentualnie umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy (uwaga na ustawowe ograniczenia dotyczące czasu trwania terminowej umowy o pracę).

Art. 25 § 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony.
§ 2. Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2(1)-2(3), w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
(…)

Powyższa regulacja odsyła do przepisów art. 25 § 2(1)-2(3) k.p. Zgodnie z art. 25 § 2(2) k.p., który jest przepisem ograniczającym wspomnianą regułę ogólną, umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:
1) miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2) 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

W ten sposób prawodawca ustanawia krótsze okresy próbne w odniesieniu do niektórych przypadków. Tu trzeba jednak podkreślić, że nawet te krótsze okresy próbne można wydłużyć, o czym niżej.

>> Zobacz też: Umowa o pracę na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.

Wydłużenie okresu próbnego uzasadnione rodzajem pracy

Stosownie do art. 25 § 2(3) k.p. strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w dwóch powyższych punktach (nie więcej jednak niż o miesiąc) jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

(…)
§ 2(3). Strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w § 2(2), nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
(…)

Tego typu modyfikacja nie prowadzi do wydłużenia okresu próbnego ponad 3 miesiące. Może ona zostać dokonana jednokrotnie tylko w odniesieniu do umów określonych w dwóch powyższych punktach.

Umowa przedłużona o czas urlopu oraz o czas innej usprawiedliwionej nieobecności

Artykuł 25 § 2(1) k.p. stanowi, że strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Zarówno urlop, jak i usprawiedliwiona nieobecność w pracy mogą doprowadzić do znacznego, nawet kilkunastomiesięcznego wydłużenia czasu trwania umowy na okres próbny.

Możliwość wydłużenia umowy na podstawie omawianego przepisu dotyczy każdej umowy o pracę na okres próbny (lege non distinguente).

Wydłużenie umowy zawartej z pracownicą w ciąży

Niezależnie od powyższego warto pamiętać, że na podstawie art. 177 § 3 k.p. umowa o pracę na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Praca

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej