Na gruncie polskich przepisów prawnych istnieją różne rodzaje pełnomocnictwa. Najbardziej ogólny podział zakłada istnienie pełnomocnictw materialnych oraz procesowych.
Pełnomocnictwo, o którym mowa w niniejszym artykule, należy do grupy pełnomocnictw materialnych. Wśród nich wyróżnia się:
1) pełnomocnictwo ogólne – umocowuje do dokonywania czynności zwykłego zarządu,
2) pełnomocnictwo rodzajowe – umocowuje do dokonywania oznaczonego pełnomocnictwem typu czynności,
3) pełnomocnictwo szczególne – umocowuje do dokonania określonej w pełnomocnictwie czynności prawnej.
Pełnomocnictwo szczególne upoważnia do dokonania w imieniu i na rzecz mocodawcy oznaczonej czynności prawnej. Pełnomocnictwo takie cechuje dość wąski zakres umocowania, ograniczony do ściśle określonej czynności prawnej. Wśród czynności prawnych podstawowe miejsce zajmują umowy. Poniżej znajduje się fragment projektu pełnomocnictwa szczególnego umocowującego do zawarcia w imieniu mocodawcy umowy pożyczki.
(…)
§ 1
Niniejsze pełnomocnictwo umocowuje do zawarcia, w imieniu i na rachunek Mocodawcy, umowy pożyczki z ………………………………….. z siedzibą w …………………… przy ul. ………………………., zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym ……………………………………………… ………… Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod nr ……………….., posiadającą nr REGON ………………………………, reprezentowaną przez …………………………….. .
§ 2
W umowie pożyczki, o której mowa w paragrafie poprzedzającym, Mocodawca będzie występował jako pożyczkobiorca. Przedmiotem pożyczki będzie kwota pieniężna w wysokości ………. zł (słownie: ……………………..………………………..), okres spłaty nie będzie krótszy niż …….......... miesięcy, prowizja za udzielenie pożyczki nie będzie przekraczała …………………..……….……… zł (słownie: ………………………………………), a rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie będzie przekraczała ……..%.
(…)
Pełnomocnictwo powinno w sposób niepozostawiający wątpliwości określać, kto jest umocowany do dokonania objętej pełnomocnictwem czynności prawnej. Poza imieniem i nazwiskiem warto posłużyć się także innymi danymi pełnomocnika, takimi jak PESEL lub nr i seria dowodu osobistego. Jeżeli pełnomocników jest dwóch lub więcej, precyzyjne oznaczenie dotyczy każdego z nich. Wymagania dotyczące precyzyjnego oznaczenia dotyczą także mocodawcy.
Pełnomocnictwo umocowujące do zawarcia umowy powinno rozstrzygać kwestię jej rodzaju. Pełnomocnictwo takie może – zawężając umocowanie pełnomocnika – wskazywać konkretne postanowienia umowy, która ma zostać zawarta w imieniu mocodawcy. Na przykład, w przypadku umowy sprzedaży pełnomocnictwo może określać minimalną cenę, zaś w przypadku pożyczki gotówkowej (zob. powyżej) – wysokość pożyczki, stopę oprocentowania, wysokość rat, okres spłaty itd. W tej mierze warto wskazać, że przekroczenie przez pełnomocnika zakresu umocowania powoduje, że dokonana przez niego czynność prawna wymaga potwierdzenia przez mocodawcę. Do momentu potwierdzenia pozostaje ona bezskuteczna.
Kwestia ta została zasygnalizowana powyżej. Stosownie do art. 103 k.c., jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy. Staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
Jeżeli dla zawarcia umowy została przewidziana forma szczególna, pełnomocnictwo również powinno zostać udzielone w tej formie (zob. art. 99 § 1 k.c.). Jeżeli zatem pełnomocnictwo szczególne umocowuje pełnomocnika do zawarcia w imieniu mocodawcy umowy sprzedaży nieruchomości, powinno być ono udzielone w formie aktu notarialnego, ponieważ przeniesienie własności nieruchomości wymaga takiej formy.
Jeżeli mocodawca ustanowił kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania, każdy z nich może działać samodzielnie, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa. Na podstawie art. 107 k.c., którego pierwsze zdanie zostało powyższej przytoczone, pełnomocnictwo może zastrzegać konieczność wspólnego działania kilku pełnomocników mających takim sam zakres umocowania. Musi to jednak wynikać wyraźnie z treści pełnomocnictwa. W braku takiego zastrzeżenia każdy z pełnomocników może działać samodzielnie. Poniżej znajduje się fragment projektu pełnomocnictwa szczególnego, w którym pełnomocnicy występują łącznie.
(…)
§ 1
1. Niniejsze pełnomocnictwo umocowuje do zawarcia, w imieniu i na rachunek Mocodawcy, umowy (oznaczenie rodzaju umowy) … z (oznaczenie drugiej strony umowy) … .
2. Zakres umocowania Pełnomocników jest taki sam.
3. Pełnomocnicy działają łącznie.
(…)
Na czym polega łączne działanie pełnomocników?
Zastrzeżenie w treści pełnomocnictwa, że pełnomocnicy działają łącznie, powoduje ten skutek, że dokonanie czynności prawnej na podstawie pełnomocnictwa wymaga złożenia oświadczeń przez wszystkich pełnomocników umocowanych na jego podstawie, przy czym pełnomocnicy nie muszą składać oświadczeń w tym samym czasie.
>> Czytam też: Pełnomocnictwo ogólne w praktyce
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej
2023-09-25 18:31Umowa użyczenia na przykładach
2024-08-22 14:56Jak zastrzec PESEL w urzędzie?
2024-06-12 00:01Podstawienie w testamencie holograficznym
2023-08-14 15:05Pełnomocnictwo szczególne w praktyce
2024-08-20 14:44Umowa najmu lokalu mieszkalnego
2023-01-09 18:29Zastaw antychretyczny w praktyce
2024-08-02 20:08