Egzamin adwokacki i radcowski 2024: Dziś prawo gospodarcze

Egzamin adwokacki i radcowski 2024: Dziś prawo gospodarcze

Źródło grafiki: https://pixabay.com/

Czas na kolejną, trzecią już część egzaminu zawodowego - prawo gospodarcze. Punktualnie o godz. 10 adepci zawodu adwokata i radcy prawnego poznali egzaminacyjny kazus.

Prawo gospodarcze w statystykach zdawalności

Część trzecia egzaminu adwokackiego i radcowskiego, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, wzbudza na ogół mniej emocji niż prawo cywilne i karne. Niewątpliwie wdrożeni w egzaminacyjny rytm młodzi prawnicy odczuwają mniejszy stres niż w pierwszych dniach egzaminu i co czyni ich położenie bardziej komfortowym aniżeli w dniu rozwiązywania zadania z prawa karnego. A jak trzecia część egzaminu adwokackiego i radcowskiego wypada w statystykach zdawalności?

Egzamin adwokacki

Na początek przyjrzyjmy się danym dotyczącym egzaminu adwokackiego. Choć prawo gospodarcze nie plasuje się na szczycie najlepszych wyników, to nadal staje na podium w kategorii zadań zaliczanych do "łatwiejszych". W 2023 roku z zadania z zakresu prawa gospodarczego wystawiono 53 oceny niedostateczne (około 17%), co dało trzeciej części egzaminu brązowy medal. Lepiej wypadło prawo administracyjne oraz zadanie  z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki, które było niekwestionowanym zwycięzcą.   

Nieco inaczej było w roku 2022. Wówczas prawo gospodarcze stało się drugim, najtrudniejszym zadaniem podczas egzaminu. Wówczas z prawa gospodarczego wystawiono 99 ocen niedostatecznych, co dało łączny wynik 25%. Trudniejszy okazał się tylko kazus z prawa administracyjnego, którego błędne rozwiązanie było przyczyną aż 38% ocen niedostatecznych. Z prawa gospodarczego wystawiono wówczas 103 oceny niedostateczne.

 

Egzamin radcowski

Na egzaminie radcowskim prawo gospodarcze także rewidowało marzenia niektórych młodych prawników. W 2023 roku najwięcej trudności przysporzyło bowiem rozwiązanie kazusu trzeciej części egzaminu zawodowego, z którego wystawiono ogółem 174 oceny niedostateczne, tj. około 35% wszystkich takich ocen. W 2022 roku z zakresu prawa gospodarczego wystawiono 221 ocen niedostatecznych, tj. ok. 42 %, czyniąc prawo gospodarcze trzecim najtrudniejszym zadaniem egzaminacyjnym. Trzecie miejsce prawo gospodarcze zajęło również w 2021 roku, kiedy wystawiono 90 ocen niedostatecznych.  

Zagadnienia, które były przedmiotem kazusu z prawa gospodarczego w poprzednich latach

Na koniec spójrzmy, jakie zagadnienia były przedmiotem kazusu z prawa gospodarczego w latach ubiegłych. Na egzaminie adwokackim i radcowskim pojawiały się:

- pozew o rozwiązanie spółki (egzamin radcowski 2023)
- umowa pożyczki (egzamin adwokacki 2023)
- umowa sprzedaży udziałów (egzamin adwokacki 2022)
- umowa ugody (egzamin radcowski 2022)
- umowa najmu (egzamin radcowski 2021)
- przedwstępna umowa najmu (egzamin adwokacki 2021)
- umowa spółki jawnej (egzamin adwokacki i egzamin radcowski 2020).

Zdający musieli więc wykazać się wiedzą z zakresu zasad konstruowania umów oraz pism procesowych (pozew), a także znajomością między innymi przepisów Kodeksu cywilnego, Kodeksu spółek handlowych czy ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Egzamin adwokacki i radcowski 2024

W tym roku egzamin adwokacki i radcowski odbywa się w dniach 23 - 26 kwietnia. Poszczególne części egzaminu zaplanowano:

- na dzień 23 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
- na dzień 24 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego,
- na dzień 25 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego oraz
- na dzień 26 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

 

Wszystkim zdającym życzymy powodzenia! smiley

 

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[autopromocja]

 

 

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej